Dokumenty

Czego potrzebujesz do wzięcia pożyczki?

Choć w przypadku szybkich pożyczek wszelkie formalności zostały ograniczone do minimum, część pożyczkodawców może poprosić cię o dostarczenie zarówno dokumentów potwierdzających twoją tożsamość, jak i takich, które wykażą wysokość twoich miesięcznych dochodów. To jednak jeszcze nie wszystko! Przedstawiamy więc listę wszystkich wymagań pożyczkodawcy!

  • dowód osobisty – większość pożyczkodawców poprosi cię o przesłanie skanu dowodu osobistego. W ten sposób sprawdzi wiarygodność podanych przez ciebie danych, zweryfikuje cię w bazach dłużników i oceni, czy spełniasz wszystkie narzucone przez danego pożyczkodawcę wymagania, np. wiek powyżej 21 lat czy polskie obywatelstwo.
  • aktywny numer telefonu komórkowego – we wnioskach pożyczkowych bardzo często pojawia się wymóg podania numeru telefonu komórkowego. Ważne, abyś podał numer, z którego korzystasz na co dzień. Jeśli pożyczkodawca wyda decyzje dotyczącą twojego wniosku, przekaże ci ją albo za pomocą telefonicznej rozmowy albo przez smsa. Często konsultanci firm pożyczkowych kontaktują się z klientem telefonicznie w celu dopytania o jakieś szczegóły związane z weryfikacją tożsamości. Warto więc telefon komórkowy mieć zawsze pod ręką!
  • konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej –  wnioskując o pożyczkę będziesz potrzebował konta bankowego z dwóch powodów. Po pierwsze, z takiego rachunku musisz wykonać przelew weryfikacyjny, który potwierdzi że dane posiadane przez bank zgadzają się z tymi, które podałeś we wniosku pożyczkowym. Po drugie, na ten rachunek otrzymasz potem potrzebną pożyczkę. Większość pożyczkodawców wypłaca gotówkę wyłącznie na konta bankowe. Jeśli więc nie masz takiego rachunku, możesz mieć trudności z otrzymaniem pożyczki.
  • zaświadczenie o dochodach – potwierdzenie otrzymywanych dochodów nie zawsze jest wymagane przez firmy pożyczkowe. Niemniej jednak, część z pożyczkodawców może zażądać go już na etapie składania wniosku. Za potwierdzenie uznaje się zaświadczenia o zarobkach/zatrudnieniu wydane przez twojego pracodawcę, kopie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, a także odcinek emerytury/renty lub pisemne potwierdzenie otrzymywania alimentów. Część pożyczkodawców może także poprosić klienta o przedstawienie dokumentów potwierdzających dochody dopiero wtedy, gdy wątpliwości co do jego zdolności kredytowej. Zawsze więc warto mieć przygotowane wszystkie dokumenty potwierdzające dochód, aby w razie potrzeby sprawnie przesłać je do pożyczkodawcy.

Jak widzisz, firmy pozabankowe nie mają zbyt dużych wymagań formalnych. Dzięki temu pożyczkę możesz wziąć już w kilka minut i cieszyć się upragnioną gotówką bez niepotrzebnych formalności!