11.08
2020
Co trzeba wiedzieć o kredycie gotówkowym?
Remont mieszkania, wyjazd wakacyjny last minute, nieprzewidziany wydatek – to główne powody, dla których Polacy zaciągają kredyty gotówkowe. I Ty masz w planach skorzystać ze wsparcia finansowego oferowanego przez banki? Zanim złożysz wniosek, przeczytaj. Dzięki kilku wskazówkom uda Ci się uzyskać finansowanie na korzystnych warunkach.
Polacy nie stronią od kredytów gotówkowych. Nie ma w tym nic złego, ponieważ dzięki dodatkowym środkom można szybko spełnić dawno odkładane plany lub marzenia – bez konieczności sięgania np. po oszczędności. Jako że tego typu wsparcie finansowe łączy z bankiem na wiele lat, warto wiedzieć więcej o tym produkcie.
Kredyt gotówkowy, czyli co?
Kredyt gotówkowy jest jedną z najpopularniejszych form finansowania, obok kredytu hipotecznego. Cechą charakterystyczną jest przekazanie środków w gotówce lub na rachunek osobisty – w przeciwieństwie np. do kredytu samochodowego, który pozwala na sfinansowanie konkretnego modelu pojazdu.
Tego typu finansowanie mogą udzielać wyłącznie banki oraz SKOK-i. To także istotny wyróżnik np. od pożyczek, których mogą udzielać zarówno banki, firmy pozabankowe, a nawet… osoby fizyczne.
Ile kosztuje kredyt gotówkowy?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od oferty poszczególnego banku. Można jednak otrzymać kalkulację, np. za pośrednictwem serwisów porównywarkowych takich jak https://sowafinansowa.pl/pozyczki-bankowe/.
Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy wejść na wyżej wymienioną stronę www, a następnie określić interesujące Cię parametry finansowania. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz informację o konkretnych ofertach – łącznie z całkowitą kwotą do spłaty i wysokością miesięcznej raty.
Przykład. Załóżmy, że ubiegasz się o kredyt na kwotę 4000 zł na okres 48 miesięcy. Zgodnie z kalkulacją, oferty kredytów gotówkowych przedstawiają się następująco:
-
Kasa Stefczyka – rata: 99,54 zł; koszt: 777,92 zł; RRSO: 7,23%
-
Citi Handlowy – rata: 100 zł; koszt: 800 zł; RRSO: 9,34%
-
Santander Consumer Bank – rata: 101,73 zł; koszt: 883,04 zł; RRSO: 11,13%
-
BNP Paribas – rata: 107,70 zł; koszt: 1169,60 zł; RRSO: 11,38%
-
Alior Bank – rata: 111,42 zł; koszt: 1348,16 zł; RRSO: 13,38%.
Jak wynika z powyższej kalkulacji, różnica między najdroższą a najtańszą ofertą wynosi ponad 500 zł.
Kto otrzyma kredyt gotówkowy?
Wśród wielu osób panuje przekonanie, że kredyt gotówkowy jest łatwo dostępny i właściwie każdy otrzymuje decyzję pozytywną. Chociaż faktycznie tego typu finansowanie można otrzymać dużo łatwiej w porównaniu z kredytem hipotecznym, nie jest to produkt dla każdego. Banki dość wnikliwie analizują zdolność i wiarygodność kredytową – wszystko po to, aby do minimum zminimalizować ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy.
Szansę na kredyt gotówkowy mają osoby:
-
z dobrą historią kredytową
-
wykazujące odpowiednio wysoką zdolność kredytową
-
osiągające stałe dochody
-
spełniające kryterium wiekowe.
Warto przy tym podkreślić, że formalności związane z kredytem gotówkowym są mocno uproszczone. Zwykle nie trzeba dostarczać zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów. Wystarczy tylko oświadczenie o wynagrodzeniu.
Jak otrzymać korzystny kredyt gotówkowy?
Podstawą otrzymania finansowania na korzystnych warunkach jest porównanie ofert kredytowych. Z pomocą przychodzą porównywarki, które pozwalają na otrzymanie kalkulacji aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy.
Warto także wziąć pod uwagę swoje możliwości materialne, aby spłacane raty nie stanowiły nadmiernego obciążenia budżetu i nie wpłynęły na płynność finansową – nawet w przypadku chwilowego przestoju finansowego.