Baza wiedzy

Pożyczka bankowa – co warto wiedzieć i od czego zacząć?

Pożyczki gotówkowe często kojarzą się z ofertą instytucji pozabankowych, co nie oznacza, że nie można zaciągnąć ich w banku. Rozwiązanie to pozwala w szybki i wygodny sposób sięgnąć po dodatkowe środki finansowe na dowolny cel. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

 

Analizując rozwiązania banków pozwalające na błyskawiczne sfinansowanie bieżących potrzeb, łatwo jest natrafić na propozycje pożyczki gotówkowej. To produkt oferowany w szybkiej procedurze bez konieczności przedstawiania szeregu dodatkowych dokumentów. Oczywiście można stwierdzić, że większą elastyczność gwarantuje klasyczny debet w koncie, jednak jego maksymalna kwota bywa nawet kilkadziesiąt razy mniejsza od limitu pożyczki gotówkowej. A to już duże ograniczenie.

Pożyczka gotówkowa – o czym pamiętać?

Przede wszystkim wybór pożyczki gotówkowej powinien odbywać się bez pośpiechu. Szczególnie, że aktualnie analiza ofert jest na wyciągnięcie ręki każdego użytkownika internetu. W sieci dostępne są narzędzia w postaci porównywarek i kalkulatorów kredytowych, pozwalające nie tylko na skuteczne zawężenie poszukiwań, ale także na przeprowadzenie symulacji spłaty potencjalnego zobowiązania.

Weryfikując oferty wpisujące się w nasze oczekiwania warto zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie, prowizję, wysokość raty i Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Ostatni wskaźnik służy lepszemu porównywaniu pożyczek, gdyż integruje w sobie większość kosztów związanych z kredytem. Aby jednak otrzymać pełny obraz sytuacji warto analizę RRSO uzupełnić o weryfikację całkowitej kwoty do spłaty. Należy także bliżej przyjrzeć się ofertom gwarantującym zerowe oprocentowanie przez cały okres finansowania. Wiąże się to zazwyczaj z wysoką prowizją płatną przez klienta przed udzieleniem kredytu.

Ubezpieczenie dodatkowe

Wiele banków oferuje pożyczkę gotówkową z dodatkowym ubezpieczeniem. Należy przy tym pamiętać, że zakup polisy jest dobrowolny, co nie oznacza, że jej brak nie wpłynie na całkowity koszt zobowiązania. Niektóre instytucje komunikują wprost, że ubezpieczenie gwarantuje obniżenie prowizji lub oprocentowania. Osoby, które zdecydują się na zakup polisy mogą liczyć na ochronę w przypadku:

  • utraty pracy,
  • poważnej choroby,
  • hospitalizacji w wyniku wypadku,
  • śmierci.

Składka pobierana jest automatycznie z ratą pożyczki, więc klient nie musi zawracać sobie głowy dodatkowym opłacaniem polisy. Niektóre banki oferują na swoich stronach kalkulatory pozwalające porównać wysokość raty w różnych wariantach finansowania. I tak w Banku Millennium miesięczna rata pożyczki w kwocie 10 000 zł zaciągniętej na okres 3 lat wyniesie 368 zł w wariancie bez ubezpieczenia i 391 zł w opcji z polisą. Warto również zaznaczyć, że zapewnienie wpływów wynagrodzenia na konto w Banku Millennium może zagwarantować obniżenie miesięcznej raty. W pierwszym wariancie do 362 zł, a w drugim do 385 zł.

Jak skorzystać?

Część banków zdołała już przenieść do sieci cały proces udzielania pożyczek gotówkowych. Aby skorzystać z oferty wystarczy wypełnić wniosek kredytowy znajdujący się na stronie internetowej. Po kontakcie ze strony pracownika banku przeprowadzona zostanie analiza zdolności kredytowej klienta. W tym celu dobrze mieć przygotowane zaświadczenie o zarobkach. Banki z reguły akceptują dochody osiągane tytułem umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, ustalane są ostateczne warunki pożyczki. Po akceptacji ze strony wnioskodawcy środki przelewane są na wskazane konto bankowe. Instytucje o skostniałych procedurach oczekują osobistej wizyty w oddziale z plikiem wymaganych dokumentów. Motywacją do takiej wycieczki jest zazwyczaj lepsza oferta i niższy koszt pożyczki.