Baza wiedzy

Pożyczka pod zastaw samochodu

Coraz więcej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie pożyczkę pod zastaw samochodu, który to stanowi rodzaj zabezpieczenia dla pożyczkodawcy. Wraz z pojawieniem się takiej opcji, można pożyczać w instytucjach pozabankowych znacznie większe kwoty. Na czym zatem polega taka pożyczka i jak się o nią ubiegać? Sprawdźmy.

Pożyczki pod zastaw samochodu to alternatywa dla krótkoterminowych chwilówek i kredytów bankowych. Z opcji tej skorzystać mogą także osoby ze słabą historią kredytową. Warunkiem jest jednak posiadanie samochodu na własność. Innymi słowy, w dowodzie rejestracyjnym takiego pojazdu musimy figurować jako jego jedyny właściciel.

Kwota pożyczki pod zastaw samochodu często dopasowywana jest do wartości naszego auta – nie jest to jednak regułą. Zwrot zaciągniętej w taki sposób pożyczki odbywa się natomiast w systemie ratalnym.

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu?

Aby zaciągnąć pożyczkę pod zastaw samochodu należy wybrać firmę pożyczkową z taką ofertą i wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www danego pożyczkodawcy (w przypadku ofert online). Po dokonaniu rejestracji zwykle skontaktuje się z nami przedstawiciel firmy pozabankowej w celu dopełnienia pozostałych formalności. Następnego dnia natomiast możemy spodziewać się kuriera, który doręczy nam umowę pożyczki oraz pozostałe dokumenty do podpisu. Wybierając pożyczkę pod zastaw samochodu musimy uczynić pożyczkodawcę współwłaścicielem naszego pojazdu i dokonać stosownej zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Dopiero po wykonaniu tych czynności i powiadomieniu pożyczkodawcy o dopełnieniu wszelkich formalności pożyczka zostanie przelana na nasze konto. Potwierdzeniem dla pożyczkodawcy jest natomiast skan nowego dowodu osobistego oraz zdjęcie samochodu.

Po całkowitej spłacie zobowiązania, pożyczkodawca przenosi całość własności auta z powrotem na jego pierwotnego właściciela. Warto tutaj zaznaczyć, że chociaż pożyczkodawca staje się współwłaścicielem samochodu, to jednak klient swobodnie może przez cały czas z niego korzystać.

Jakie są wady i zalety pożyczek pod zastaw samochodu?

Na korzyść pożyczek pod zastaw samochodu z pewnością przemawia możliwość pożyczenia już za pierwszym razem dużej kwoty. Oczywiście wysokość pożyczanej kwoty jest ściśle powiązana z tym, jakie auto się posiada i jaka jest jego rzeczywista wartość. Wyceną zajmuje się pożyczkodawca.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności przedstawiania pożyczkodawcy jakiegokolwiek zaświadczenia o dochodach. Gwarancją wypłacalności pożyczkobiorcy jest bowiem zastawiony przez niego samochód. Cała procedura zaciągania pożyczki pod zastaw auta przebiega bardzo sprawnie i szybko, gdyż odzew pożyczkodawcy jest niemalże natychmiastowy.
Pożyczka pod zastaw samochodu ma również przewagę nad tradycyjnymi chwilówkami pod kątem terminu spłaty. W przypadku wyższych kwot pożyczka zostaje podzielona na kilka czy nawet kilkanaście rat, co znacznie ułatwia zwrot zobowiązania.

Niektórych może jednak odstraszać również konieczność przepisania 51% własności swojego auta na rzecz pożyczkodawcy. Jeśli pojawią się problemy ze spłatą zobowiązania, trzeba liczyć się z utratą samochodu. Minusem tego rodzaju pożyczki jest także konieczność kilkukrotnego udania się do urzędu komunikacji w celu przerejestrowania pojazdu, a więc większa ilość formalności.